پوشاک کودک, کودک

نکاتی در مورد لباس مناسب برای نوزاد زیر ۳ ماه

لباس-مناسب-برای-نوزاد-زیر-3-ماه

لباس مناسب نوزادان ۰ تا ۳ ماهه

 

مهم‌ترین نکته در انتخاب یک لباس مناسب برای نوزاد ۰ تا ۳ ماهه، این است که اول بدانیم در این دوران کودک قادر به انجام چه کارهایی است، و اینکه دوست دارد چه رفتار و حرکاتی انجام دهد؟ اگر می‌خواهید برای نوزاد در این سن لباس بخرید، باید به خاطر داشته باشید که نوزادان تازه متولد شده، فوق‌العاده سریع رشد می‌کنند.

۱. لباس، مناسب فصلی باشد که در‌ آن هستید

لباس-مناسب-فصل

مهم ترین نکته برای خرید لباس آن است لباسی با طرح، رنگ و اندازه مناسب با همان فصل تهیه کنیم. باید بدانیم که حدود زایمان کی است و زایمان در چه فصلی اتفاق می‌افتد و لباس نوزاد را با توجه به فصلی که به دنیا می‌آید و با در نظر گرفتن رشد سریع کودک در این زمان باید تهیه کنیم.

۲. لباس نوزاد دکمه‌های بزرگ و درزهای آزاردهنده نداشته باشد

 

سعی کنید لباسی که برای نوزاد خود انتخاب می‌کنید، دکمه‌های بزرگ، تزئینات برجسته و آزاردهنده و درزهای ناراحت‌کننده نداشته باشد. یعنی لباسی برای نوزاد در این سن باید خریداری کرد که او را اذیت نکند. چرا که کودک بیشتر وقت را در این بازه زمانی خواب است و آزار دهنده بودن لباس نوزاد را اذیت می‌کند و در پی آن پدر و مادر را.

۳. به نوزاد جوراب نپوشانید

 

بهتر است به جای جوراب برای نوزادی که تازه متولد شده است، جوراب‌ شلواری تهیه کنید. معمولا در این سن نوزاد پاهایش را بیش از دیگر قسمت‌های بدنش به حرکت درمی‌آورد و احتمال افتادن و درآمدن جوراب از پاهایش زیاد است. بنابراین اگر می‌خواهید، پاهای کودکتان از سرما درامان باشد، یا به دلیل لطافت پوست صدمه‌ای نبیند، خرید و پوشاندن جوراب‌شلواری بهتر و عاقلانه‌تر است.

۴. لباس یقه‌دار مناسب نوزاد زیر ۳ ماهه نیست

 

متاسفانه یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید لباس نوزاد، به‌ ویژه سنین ۰ تا ۳ ماهه به آن توجه نمی‌شود، یقه آن است. مخصوصا اگر یقه کمی بلند باشد و دورتادور آن با نوارهای توری، تزئین شده باشد. بیشتر این یقه‌ها باعث می‌شود، کودک پس از مکیدن و خوردن آن‌ها، دچار رفلکس معده شود. همچنین به دلیل مکیدن بیش از حد یقه، کودک تمایلی به خوردن پستانک نشان نمی‌دهد.

۵. برای نوزادتان لباسی که باید از قسمت سر پوشیده شود، نخرید

لباس-مناسب-نوزاد-زیر-3-ماه

به این دلیل که لباس‌هایی که از سر پوشانده می‌شوند مقداری سخت است و نوزاد در آن زمان به شد ضعیف و آسیب پذیر است برای همین بهتر است که از این نوع لباس‌ها استفاده نشود. ممکن است والدینی برای اولین بار لباس تن بچه می‌کنند با گریه نوزاد عجله کنند و ناخداگاه به کودک خود آسیب بزنند.

 

۶. لباس‌های سرهمی که از کنار پا باز می‌شود، انتخاب کنید

 

خوشبختانه تنوع جالبی از لباس‌های مناسب نوزادان تولید می‌شود. لباس‌هایی که برای سنین مختلف مناسب است. یکی از این نوع لباس‌ها، سرهمی است که در کناره‌های پاها، دو تا سه دکمه برای باز و بسته شدن لباس، قرار دارد. پدر و مادرهایی که تجربه زیادی در پوشاندن لباس به نوزاد ندارند، می‌توانند این سرهمی دکمه‌دار را برای فرزند خود تهیه کنند. بد نیست بدانید، باز و بسته کردن پوشاک نوزاد هم زمانیکه سرهمی دکمه‌دار به‌تن دارد، سخت نیست.

۷. لبا‌س‌هایی به رنگ‌های روشن و سفید به نوزادتان بپوشانید

لباس‌های-روشن

سعی کنید برای نوزاد تازه متولد شده خود، لباس‌های روشن به‌ویژه سفید‌رنگ بخرید. چون لک‌هایی که به دلیل رفلکس معده یا آروغ نوزاد روی لباس ایجاد شود، از روی لباس‌های روشن راحت‌تر پاک می‌شود.

۸. جنس پارچه لباس نوزاد، نرم باشد

 

همانطور که می‌دانید، پوست نوزاد تازه‌متولد شده بسیار حساس و لطیف است. بهتر است لباس‌هایی که برای این سنین تهیه می‌کنید، از پارچه‌ای بسیار نرم باشد تا اگر روی سر، صورت یا پوست بدن نوزاد کشیده شد، آسیبی به آن نرسد و نوزاد هم احساس ناراحتی نکند.

۹. پوشاندن آستین‌کوتاه یا شلوارک به نوزاد ممنوع است

 

یکی دیگر از نکاتی که معمولا پدر و مادرها، مخصوصا کسانی که برای نخستین‌بار فرزنددار شده‌اند به آن توجه نمی‌کنند، استفاده از لباس آستین‌کوتاه یا شلوارک است. باید بدانید که نوزادان در این سنین از برهنه بودن متنفرند و دوست دارند تمام بدنشان پوشیده باشد. حتی اگر در فصل گرما به‌سر ببرند. پس اگر نگران گرمازدگی نوزادتان هستید، به آن‌ها لباسی کاملا پوشیده که از پارچه‌ای نرم و نازک دوخته شده است، بپوشانید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *