مجله

مد و فشن

مد در شروع قرن ۲۰ تا دهه ۱۹۴۰

در آغاز قرن ۲۰ می‌توان گفت مرکز مد و فشن در جهان شهر پاریس بود و تمام طراحان از سراسر دنیا نمونه کارهای خود را به این کشورمی‌فرستادند و نمایشگاه‌های پاریس توانستند رونق بالایی داشته باشند. مجلات مد در این سال‌ها شروع به چاپ عکس‌های مختلف از طراحیلباس کردند و توانستند در سراسر دنیا فروش خوبی داشته باشند. سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۰ لباس‌هایی در میان زنان مد شده بود که در دورانشکوفایی Chales Worth رایج بود. اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ صنعت مد بسیار گسترده شد و صنعتی شدن زندگی تأثیر زیادی در اینگستردگی داشت. مزون Redfern اولین خانه مدی بود که توانست از مردم سفارش قبول کند. پیراهن‌های زیبا و انواع کلاه‌ها در این سال‌ها بیشترمورداستفاده قرار گرفتند.

در دهه ۱۹۱۰ استفاده از مد انعطاف بیشتری پیدا کرد و شهر پاریس برای اولین بار مد را به تمام جامعه ترویج داد. شلوارهای تنگ، کلاه ورنگ‌های شاد در این دوره بیشتر استفاده شد. Paul Poiret برای اولین بار لباسی طراحی کرد که فرد به‌تنهایی و بدون کمک دیگران می‌توانستبپوشد. هنر دکو Deco دچار انقلاب شد و به تمام کشورها رسید و پارچه‌های توری به همراه کلاه‌های نمدین و بی لبه به مد روز تبدیل شدند. شویلباس زنانه برای اولین بار در این دوره راه‌اندازی شد. دهه ۱۹۲۰ را می‌توان نقطه عطفی در تاریخچه مد و فشن دانست چراکه در فاصله بین دوجنگ جهانی اتفاق افتاد و دوران طلایی مد فرانسه بود. لباس‌هایی که شبیه به لباس هنرپیشگان بودند در این دوره وارد بازار شدند. کلاه پوش‌هایپف‌کرده جایگزین چترهای کوتاه شدند. لباس زنان به لباس مردان شباهت پیدا کرد. پوشش مردان از حالت رسمی به غیررسمی و راحت تغیر پیداکرد و همه اقشار جامعه مانند جوانان لباس می‌پوشیدند. پیراهن کوتاه، شلوار کوتاه (گلف) بسیار استفاده می‌شدند.

در دهه ۱۹۳۰ بیشتر طراحان در خدمت لباس‌های زنانه بودند و بیشتر بر روی آن مانور دادند و تنوع زیادی در لباس‌ها زنان ایجاد شد و مد وفشن باعث شد زنان شروع به لاغرتر کردن خود بکنند تا مطابق با مد روز پیش بروند. بعد از جنگ پاریس مرکز جهانی مد شد و تمامی مدهایجدید از این شهر به سراسر دنیا منتقل می‌شد. طراحی لباس در دهه ۱۹۴۰ از پاریس تا نیویورک گسترش پیدا کرد. همچنین در آلمان نیز طراحیو مد شروع به گسترش کرد. لباس‌های مردان در این دوره ساده‌تر و شکیل‌تر نسبت به دوره‌های قبل بود. لباس‌های ورزشی در این دوره به دنیاشناسانده شدند. همچنین طراحی لباس زنانه به صورت مخصوص با برند مارک کریستین دیور در این دوره شروع شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *