بهداشت کودک, خانواده, مهارت های زندگی

رفتار صحیح با کودک خطاکار

رفتار-صحیح-با-کودک-خطاکار

نحوه صحیح برخورد با اشتباهات کودک

کودکان باید اشتباه کنند تا بزرگ شوند و یاد بگیرند. برخورد با اشتباهات کودک، اصولی دارد که با رعایت آن ها می‌توان اشتباهات کودکان را به درستی تصحیح کرد. این اصول عبارتند از:

 

تنبیه و فریاد زدن ممنوع

 

فریاد زدن بر سر کودک به اندازه تنبیه بدنی و کتک زدن مخرب است و آسیب جدی بر شخصیت و اعتماد به نفس کودک می‌زند. این کار تاثیر آن چنانی بر کودک نیز ندارد و حتی والدین نیز متوجه می‌شوند که داد زدن نتیجه معکوس می‌دهد و کودک توجه چندانی به آن نمی‌کند. کودکانی که برای اشتباهات کوچک تنبیه شدیدی می‌شوند اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند.

 

محکم صحبت کردن

محکم-صحبت-کردن

 

بهتر است که به جای داد زدن سر کودک با او قاطع صحبت کنید. چرا که فریاد کشیدن علاوه بر تاثیرات منفی باعث بی توجهی کودک نیز می‌شود. همچنین در هنگام برخورد با اشتباه، بهتر است که خم شوید تا به قد کودک برسید. چون قد بلند به همراه تحکم در صحبت برای کودک ترسناک است.

 

برخورد با کودک به اندازه اشتباهش

 

با کودک به اندازه‌ای که اشتباه کرده برخورد کنید. مثلا اگه کاری می‌کند که خیلی خطر ندارد او را دعوا نکنید ولی تذکر بدهید. اگر کودک برای هر کاری که می‌کند با برخورد تندی مواجه شود برایش عادی می‌شود و در زمانی که واقعاً نیاز است که رفتار تندی انجام دهید به آن توجهی نمی‌کند.

 

تشکر از کودک

 

زمانی که کودک به حرف شما گوش می‌دهد و کار خود را متوقف می‌کند، از او تشکر کنید. به این صورت متوجه می‌شود که کار درست نیز به اندازه کار اشتباه پیامد دارد و از انجام آن لذت می‌برد. همچنین تشکر از کودک باعث افزایش اعتماد به نفس او می‌شود.

 

پذیرفتن عذرخواهی کودک

 

زمانی که کودک پس از کار اشتباه خود از شما عذرخواهی کرد، عذرخواهی او را بپذیرید و موضوع را تمام کنید. ممکن است فکر کنید که با نبخشیدن، او را بیشتر تنبیه می‌کنید و باعث می‌شود که از کار اشتباه خود بیشتر عبرت بگیرد. اما این کار به غرور کودک لطمه می‌زد و به تدریج باعث فراری شدن کودک از عذرخواهی می‌شود و احساس می‌کند که عذرخواهی کردن هیچ فایده ای نخواهد داشت.

 

قبول اشتباهات کودک

 

توجه داشته باشید که به هیچ وجه اشتباهات کودک را بر گردن دیگران نیندازید. مثلا نگویید که “نه پسر من نبود و پسر همسایه این کار را انجام داد” این کار باعث می‌شود کودک مسئولیت پذیر نشود و مسئولیت کار خودش را قبول نکند.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *